Povijest
Ekonomska je škola u Belom Manastiru osnovana 1960. godine kao prva četverogodišnja srednjoškolska ustanova u Baranji.

Samostalno je djelovala do školske godine 1969./70. kada ulazi u sustav Srednjoškolskog centra Beli Manastir, kasnije Centra za usmjereno obrazovanje. U Centru su se školovali kadrovi ekonomske i pravne struke, kako u redovnoj nastavi, tako i kadrovi koji su se školovali uz rad i iz rada.

Okupacijom Baranje 1991. godine Srednja je škola Beli Manastir radila u progonstvu u Osijeku i u izbjeglištvu u Mohaču,u susjednoj Mađarskoj.

Školska godina 1997./98. bila je po mnogo čemu specifična. Te je školske godine školstvo u Hrvatskom Podunavlju reintegrirano u Hrvatski školski sustav. Po povratku iz progonstva zatečeni su vrlo loši materijalni uvjeti rada, škola je bila opljačkana i dobrim dijelom uništena.Radila je na nekoliko lokacija:
Srednja škola Beli Manastir u Belom Manastiru; Srednja škola Beli Manastir - područni odjel u Dardi; Srednja škola Beli Manastir u Mohaču (Mađarska)- škola u izbjeglištvu; Srednja škola Beli Manastir u progonstvu u Osijeku.

Reintegracijom školstva Srednja škola Beli Manastir započela je djelovati kao jedinstvena organizacijska cjelina u čijem su se sastavu nalazile didaktičke jedinice gimnazije, ekonomske škole, tehničke i obrtničke škole te didaktička jedinica u Dardi s programom poljoprivredne, veterinarske, prehrambene škole i opće gimnazije.
Do promjena u ustroju škole došlo je kada je Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 9.listopada 1997. godine donijela Odluku o privremenom planu mreže srednjih škola na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, koje su bile pod privremenom upravom UNTAES-a.
Temeljem te odluke izvršena je podjela Srednje škole Beli Manastir na sljedeće škole:
Gimnazija Beli Manastir; Prva srednja škola Beli Manastir; Druga srednja škola Beli Manastir s područnim odjelom u Dardi.
Nastava se počela izvoditi u odjelima na hrvatskom, srpskom i mađarskom jeziku. U razrednim odjelima s nastavom na srpskom ili mađarskom jeziku obvezno je učenje hrvatskoga jezika.
Od 1998. naša je škola obnovljena, kao i druge dvije srednje škole te djeluje kao samostalni pravni subjekt.

« Kolovoz 2022 »