„Novo normalno“

Naziv projekta: Suživot s korona virusom

Tematsko područje: ljudsko – pravna dimenzija

Cilj projekta: nije prezentiranje činjenica o  korona virusa ili činjenica s kojima možemo biti upoznati putem medija, no osvijestiti „novo normalno”, humanost na djelu, timski rad i suradnju.

Vrijeme trajanja projekta: rujan 2020. – ožujak 2021., u mjesecu travnju i svibnju je planirano sudjelovanje na županijskoj i državnoj Smotri projekata iz područja GOO – a i drugih međupredmetnih tema.

Voditeljica projekta: Jasminka Berend, prof. mentor

Broj učenika koji sudjeluju u projektu: 10, zanimanje frizer – kozmetičar te upravni referent.

Rezultati projekta:

Izbor i istraživanje problema

Temu su učenici odabrali u skladu s novonastalom situacijom za sve nas. Složili smo se kako djelovanje na ovom problemu može donijeti niz odgovora, povezati nas i olakšati nam lakše se nositi s novom situacijom.

Istraživački rad

Provodili smo niz anketa i intervjua, a ankete i intervjui pokazali su nam kako većina naših sugrađana podržava mjere Civilnog stožera, pridržavaju se u 100% iznosu epidemioloških mjera, a u listopadu je čak više od 70% naših ispitanika očekivalo porast broja zaraženih, no u stresu je 58,8% ispitanika.

Intervjui su pokazali kako su naši sugrađani promijenili svoje navike, kako „ovo vrijeme smatraju nepouzdanim jer ne znaju što im donosi novi dan“, no i „kako moramo biti strpljivi jer sve prolazi pa će i ovo proći.“

Proveli smo i intervju s vlasnicom frizerskog salona Beauty u Belom Manastiru te se upoznali s epidemiološkim mjerama i kako pandemija utječe na poslovanje salona.

Interesiralo nas je i kako se sa ovim virusom nose naši kućni ljubimci te smo dobili informacije u Veterinarskoj stanici Beli Manastir od dr. Benića sa kojim smo proveli intervju.

Analizirali smo dobivene rezultate, svoja nova iskustva bilježili, proučili Ustav Republike Hrvatske, Zakon o volonterstvu, Zakon o zaštiti životinja, Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te Opću deklaraciju o ljudskim pravima.

Moguća rješenja problema

Naša je prva akcija bila djelovanje na suzbijanje stresa te smo u suradnji s profesoricom psihologije A. Kalčić proveli naš Sedmodnevni izazov vježbanja optimizma u kojem su sudjelovali učenici i roditelji, a kojim smo se bolje upoznali i bili potpora jedno drugom u doista teškom vremenu za sve nas.

Nismo zaboravili niti kazalište, u koje na žalost ove godine nismo mogli, ali smo mogli u kućno virtualno kazalište. Profesorica hrvatskog jezika M. M. Bednar odabrala je predstavu „Nova Nora“, sva smo svoja iskustva bilježili i zajedno komentirali na našoj skupini na Yammeru.

U prosincu, kada je broj oboljelih u našoj županiji bio u porastu, odlučili smo se na pomoć osobama treće životne dobi – odlazak u prodavaonicu, u ljekarnu ili čaj s bakom.
Učenici su pisali i eseje na temu: „Ja u pandemiji i online nastavi”.

Ostvareni rezultati

Izradili smo i digitalni letak digitalnim alatom Adobe Spark i Canva koji smo podijelili zainteresiranim vlasnicima kućnih ljubimaca, a koji sadrži stručne konstatacije do kojih smo došli putem intervjua u Veterinarskoj stanici.

Izradili smo i logo projekta.

Timski rad i suradnja, humanost na djelu i zajedništvo obilježja su i rezultati ovog projekta.

Rezultatima našeg rada upoznali smo zainteresirane putem web stranice naše škole te putem facebook stranice Projekt građanin – Baranja.

Projekt namjeravamo predstaviti na županijskoj i državnoj razini.

objavio: Jasminka Berend   datum: 13. 3. 2021.