preskoči na sadržaj
Vijesti

Baranja – poduzetništvo i zdrava hrana

Tematsko područje

Gospodarsko - društvena dimenzija

 Cilj

Osposobiti učenike za uočavanje problematike u lokalnoj zajednici, poticati timski rad i suradnju, komunikaciju s lokalnim organima vlasti i poduzetnicima te traženje rješenja kroz timski rad i suradnju.

Škola

Druga srednja škola Beli Manastir, Školska 3, 31 300 Beli Manastir

Telefon: 031 703 306, telefaks: 705 206, 705 207

E-adresa: tajnistvo@ss-druga-bm.skole.hr

Voditeljica

Jasminka Berend, prof.

Učenici

Elenora Balog (1. razred), Livia Sekereš (1. razred), Lea Bartolov (3. razred), Anamarija Bertin (3. razred), Katarina Štih (3. razred), Valentina Baroka (3. razred), Sabina Szilvaši (4. razred), Anna Sabol (4. razred), Renata Škorić (4. razred).

 Učenici koji će predstaviti projekt

Lea Bartolov (3. razred), Anamarija Bertin (3. razred), Katarina Štih (3. razred), Tihana Šimuniać (3. razred)


Opis

 Izbor i istraživanje problema

Na odabir ove teme navelo nas je iseljavanje i nezaposlenost Baranjaca koji iz godine u godinu samo rastu tako da se iz Baranje iselio velik broj radno sposobnih stanovnika.

Projekt se ne bavi zdravom hranom o kojoj se može čitati na portalu i slično, nego se bavi proizvodnjom zdravih proizvoda koji su specifični za Baranju: mljevena paprika, vino i med.

Cilj je projekta potaknuti poduzetništvo u Baranji i proizvodnju zdrave hrane karakteristične za naš zavičaj te tako potaknuti naše sugrađane na otvaranje novih radnih mjesta.

Istraživački rad

Provodili smo niz anketa i intervjua, a ankete su nam pokazale kako velik broj ispitanika ne zna što je poduzetništvo i koje osobine poduzetnik treba imati. Intervjui su nam donijeli niz novih spoznaja o poduzetništvu u Baranji te kako ga poboljšati, a provodili smo ih s gradonačelnikom, Poduzetničkim centrom u Belom Manastiru, Vinarijom Pinkert u Suzi, obrtom Imrin med, OPG Dora Suza, OPG Tibor i seoskim gospodarstvom Ivica i Marica u Karancu, a do nekih smo podataka došli prateći tisak i elektroničke medije.

Za potrebe projekta učenica je i sama preko ljetnog raspusta sudjelovala u radu OPG-a Dora, a koji se bavi proizvodnjom mljevene crvene paprike, tako da smo imali detaljne informacije o svim fazama rada.

Učenici su proveli i edukaciju o poduzetništvu u nižim razredima naše škole.

Analizirali smo dobivene rezultate, svoja nova iskustva bilježili, proučili Ustav Republike Hrvatske, Zakon o hrani, Program ruralnog razvoja 2014.-2020. koji je odobrila Europska komisija za Republiku Hrvatsku te Opću deklaraciju o ljudskim pravima.

Moguća rješenja problema

Jedno od mogućih rješenja problema su edukacije, reklama, poduzetnički duh i obiteljski posao te spremnost na rizik i inovaciju.

Plan djelovanja

Učenici su djelovali u skladu sa zakonskim normama, osobnim primjerom nastojali su potaknuti i druge na djelovanje.

Planirana je prvotna edukacija o zadanoj temi, komunikacija s lokalnim organima vlasti i poduzetnicima, a što će u konačnici rezultirati koliko je poduzetništvo važno i kakve krije mogućnosti za posao.

Ostvareni rezultati

Učenici su radom na projektu razvijali vještine istraživanja, suradničkog i iskustvenog učenja, pisanja dopisa, komunikacije s organima vlasti, lokalnim poduzetnicima, upoznali zakonsku regulativu, shvatili bit javne politike i demokracije.

U sklopu teme bili su i vrijedni informatičari te su tako radili i na facebook stranici pod nazivom „Baranja“, a na kojoj se nalazi i naš prošlogodišnji uradak o našem zavičaju, organizirali su i Dan zdrave hrane u našoj školi uz pomoć OPG-a Tibor koji nam je i donirao vino kao je njihov proizvod, a isto je proslijeđeno u naš školski praktikum zanimanja kuhar. U naš se projekt uključio i Grad nakon što smo se obratili zamolbom za kupnjom uniformi za učenike naše škole zanimanja konobar, na taj način htjeli smo potaknuti naše učenike na promišljanje o otvaranju vlastitog posla i budućeg poduzetništva. 

Učenici su naučili i o medu, vinu i mljevenoj paprici kao zdravoj hrani.

Upoznali smo i naše sugrađane s mogućnošću povlačenja novčanih sredstava iz europskih fondova i poticaja koje daje Grad.

Predstavljanje projekta

Projekt je putem medija predstavljen široj javnosti, na županijskoj smotri u Osijeku, a planirano je i predstavljanje Nastavničkom vijeću. O svim našim aktivnostima izvještavali smo i na mrežnim stranicama škole.

Državna smotra Projekt građanin, Zagreb, svibanj 2018.

Naš tim: Anamarija Bertin, Tihana Šimunić, Lea Bartolov i Katarina Štih.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Jasminka Berend   datum: 29. 6. 2018.

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Priručnik

Priručnik za pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF


 

Korisni linkovi
Lista linkova je prazna

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 3. 2013.

Ukupno: 348086




preskoči na navigaciju